Dzień Ziemi 2021
Dodane przez Katarzyna Cybulska dnia 28/04/2021

Uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły pomimo trwającej pandemii obchodzili tegoroczny Światowy Dzień Ziemi, choć nietypowo, bo przez Teamsy. Obie klasy uczestniczyły on line w webinarium przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Środowiska oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki pt. "Przywrócić naszą Ziemię".

Łączyło ono elementy wykładu z warsztatami prezentującymi dobre praktyki na rzecz ochrony klimatu.

Program webinarium został podzielony na dwa bloki:

Wykłady:
"System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?" – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW);
 "Co mogę zrobić dla klimatu?"– wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW).

Warsztaty praktyczne:
Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską zwracający uwagę na problem marnowania żywności;
Warsztat „ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.

Udział w webinarium przybliżył uczniom poruszane podczas lekcji tematy oraz wskazał, jak należy postępować aby nasza Ziemia była zawsze piękna.

Uczniowie młodszych klas IV-VI brały tego dnia udział przez Teamsy w ekolekcji, wykonując wspólnie zadania w jednym z pomieszczeń Ekoeksperymentarium – łazience, kuchni lub pokoju. Gra miała na celu nauczyć dzieci, jak właściwie gospodarować zasobami naszej planety np. wodą, jak o nią dbać dokonując decyzji w trakcie codziennych zakupów. Ekolekcja okazała się doskonałym sposobem na zaszczepienie w młodym pokoleniu szacunku do naszej Ziemi.

Dopełnieniem obchodów tego święta był ogłoszony wcześniej konkurs szkolny dla wszystkich uczniów. Wyniki ogłoszone zostaną po majówce.